ShowBizRadio

Theatre Information

13th Annual WATCH Awards

By • Mar 17th, 2013 • Category: News, Virginia

The 13th Annual Washington Area Theatre Community Honors (WATCH) were celebrated with an award ceremony held at the Birchmere in Alexandra, Virginia on March 17th, 2013. 126 productions (43 musicals, 83 plays) were adjudicated in 2012. Thirty-three community theater companies participated in WATCH adjudication, with twenty-four companies receiving at least one nomination.

Fifteen companies received awards this year. The Arlington Players‘ production of A Little Night Music received the most awards of the musicals, with five, including Outstanding Musical. Fauquier Community Theatre received four awards for Into the Woods, as did Kensington Arts Theatre for Sunday in the Park with George. Providence Players received the most awards, with two plays (Side Man and You Can’t Take it With You) each receiving four awards. The Colonial Players production Going to St. Ives received three awards, including Outstanding Play. Fifteen companies received awards this year.

ShowBizRadio followed the ceremony live, the archive is available.

Winners for outstanding technical achievement

  • Outstanding Costume Design in a Musical: Eleanor Dicks, Sunday in the Park with George, Kensington Arts Theatre
  • Outstanding Costume Design in a Play: Robbie Snow, You Can’t Take It With You, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Hair Design in a Musical: Bette Williams, A Little Night Music, The Arlington Players
  • Outstanding Hair Design in a Play: Beth Harrison, You Can’t Take It With You, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Lighting Design in a Musical: Kevin Boyce, Night of the Living Dead, The Musical, Kensington Arts Theatre
  • Outstanding Lighting Design in a Play: Chip Gertzog, Side Man, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Makeup Design in a Musical: Tim Kirk, Into the Woods, Fauquier Community Theatre
  • Outstanding Makeup Design in a Play: Beth Harrison, You Can’t Take It With You, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Properties in a Musical: Richard Perryman & Peter Fakoury, Into the Woods, Fauquier Community Theatre
  • Outstanding Properties in a Play: Susan Kaplan, Side Man, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Set Construction in a Musical: Ryan Mudd, The Sound of Music, Port Tobacco Players
  • Outstanding Set Construction in a Play: John Downing, Heaven Can Wait, Little Theatre of Alexandria
  • Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical: Tim Kirk, Into the Woods, Fauquier Community Theatre
  • Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play: Lisa Church & Chip Gertzog, You Can’t Take It With You, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Set Design in a Musical: John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson, The Sound of Music, Port Tobacco Players
  • Outstanding Set Design in a Play: Raedun Knutsen & Chip Gertzog, Side Man, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Set Painting in a Musical: Nancy Daugherty, Into the Woods, Fauquier Community Theatre
  • Outstanding Set Painting in a Play: Jane B. Wingard, Bloody Murder, 2nd Star Productions
  • Outstanding Sound Design in a Musical: Kevin Garrett, Sunday in the Park with George, Kensington Arts Theatre
  • Outstanding Sound Design in a Play: Jimmy Gertzog & Chip Gertzog, Side Man, Providence Players of Fairfax
  • Outstanding Special Effects: Jordan Rose & Doe B. Kim, Sunday in the Park with George, Kensington Arts Theatre

Winners for outstanding performance by an actor or actress

  • Outstanding cameo in a musical (TIE): Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes”, Dirty Rotten Scoundrels, Damascus Theatre Company AND Brenda Parker as “Church Soloist”, The Color Purple, Tantallon Community Players
  • Outstanding cameo in a play: Mark Yeager as “Beverly Weston”, August Osage County, Reston Community Players
  • Outstanding featured actress in a musical: Annie Coffman as “Anne Egerman”, A Little Night Music, The Arlington Players
  • Outstanding featured actor in a musical: Stephen Deininger as “Tateh”, Ragtime, Laurel Mill Playhouse
  • Outstanding featured actress in a play: Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms”, The Dixie Swim Club, Port City Playhouse
  • Outstanding featured actor in a play: John Shackelford as “Max Levene”, Heaven Can Wait, Little Theatre of Alexandria
  • Outstanding lead actress in a musical: Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett”, Sweeney Todd, Little Theatre of Alexandria
  • Outstanding lead actor in a musical: Fred Nelson as “Tevye”, Fiddler on the Roof, 2nd Star Productions
  • Outstanding lead actress in a play: Lolita-Marie as “May N’Kame”, Going to St. Ives, Colonial Players of Annapolis
  • Outstanding lead actor in a play: Matt Baughman as “Charlie Gordon”, Flowers for Algernon, Elden Street Players

Winners for outstanding achievement in overall production

  • Outstanding Stage Combat Choreography: Carl Brandt Long, Deathtrap, McLean Community Players
  • Outstanding Choreography: Taurean Maray Barber, The Color Purple, Tantallon Community Players
  • Outstanding Music Direction: John-Michael d’Haviland, A Little Night Music, The Arlington Players
  • Outstanding Direction of a Musical (TIE): Christopher Dykton, A Little Night Music, The Arlington Players AND Craig Petinatti, Sunday in the Park with George, Kensington Arts Theatre
  • Outstanding Direction of a Play: Edd Miller, Going to St. Ives, Colonial Players of Annapolis
  • Outstanding Musical: A Little Night Music, The Arlington Players
  • Outstanding Play: Going to St. Ives, Colonial Players of Annapolis

Winners sorted by theatre and show

2nd Star Productions

  • Bloody Murder
    • Outstanding Set Painting in a Play, Jane B. Wingard
  • Fiddler on the Roof
    • Outstanding Lead Actor in a Musical, Fred Nelson as “Tevye”

Arlington Players

  • A Little Night Music
    • Outstanding Direction of a Musical, Christopher Dykton
    • Outstanding Featured Actress in a Musical, Annie Coffman as “Anne Egerman”
    • Outstanding Hair Design in a Musical, Bette Williams
    • Outstanding Music Direction, John-Michael d’Haviland
    • Outstanding Musical

Colonial Players

  • Going to St. Ives
    • Outstanding Direction of a Play, Edd Miller
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Lolita-Marie as “May N’Kame”
    • Outstanding Play

Damascus Theatre Company

  • Dirty Rotten Scoundrels
    • Outstanding Cameo in a Musical, Chrissy Barnett Miller as “Jolene Oakes”

Elden Street Players

  • Flowers for Algernon
    • Outstanding Lead Actor in a Play, Matt Baughman as “Charlie Gordon”

Fauquier Community Theatre

  • Into the Woods
    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Tim Kirk
    • Outstanding Properties in a Musical, Richard Perryman & Peter Fakoury
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Tim Kirk
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Nancy Daugherty

Kensington Arts Theatre

  • Night of the Living Dead, The Musical
    • Outstanding Light Design in a Musical, Kevin Boyce
  • Sunday in the Park with George
    • Outstanding Costume Design in a Musical, Eleanor Dicks
    • Outstanding Direction of a Musical, Craig Pettinati
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Kevin Garrett
    • Outstanding Special Effects, Jordan Rose & Doe B. Kim

Laurel Mill Playhouse

  • Ragtime
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Stephen Deininger as “Tateh”

Little Theatre Of Alexandria

  • Heaven Can Wait
    • Outstanding Featured Actor in a Play, John Shackelford as “Max Levene”
    • Outstanding Set Construction in a Play, John Downing
  • Sweeney Todd
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Jennifer Lyons Pagnard as “Mrs. Lovett”

McLean Community Players

  • Deathtrap
    • Outstanding Stage Combat Choreography, Carl Brandt Long

Port City Playhouse

  • The Dixie Swim Club
    • Outstanding Featured Actress in a Play, Gayle Nichols-Grimes as “Vernadette Simms”

Port Tobacco Players

  • The Sound of Music
    • Outstanding Set Construction in a Musical, Ryan Mudd
    • Outstanding Set Design in a Musical, John Merritt, Ryan Mudd, Ben Simpson

Providence Players

  • Side Man
    • Outstanding Light Design in a Play, Chip Gertzog
    • Outstanding Properties in a Play, Susan Kaplan
    • Outstanding Set Design in a Play, Raedun Knutsen & Chip Gertzog
    • Outstanding Sound Design in a Play, Jimmy Gertzog & Chip Gertzog
  • You Can’t Take it With You
    • Outstanding Costume Design in a Play, Robbie Snow
    • Outstanding Hair Design in a Play, Beth Harrison
    • Outstanding Makeup Design in a Play, Beth Harrison
    • Outstanding Set Decoration in a Play, Lisa Church & Chip Gertzog

Reston Community Players

  • August Osage County
    • Outstanding Cameo in a Play, Mark Yeager as “Beverly Weston”

Tantallon Community Theatre

  • The Color Purple
    • Outstanding Cameo in a Musical, Brenda Parker as “Church Soloist”
    • Outstanding Choreography, Taurean Maray Barber

This article can be linked to as: http://showbizradio.com/go/9297.

Comments are closed.