ShowBizRadio

Theatre Information

14th Annual WATCH Awards

By • Mar 9th, 2014 • Category: News, Virginia

WATCH (Washington Area Theatre Community Honors) announced the winners for the 14th annual WATCH Awards at a sold-out ceremony at the Birchmere in Alexandria on Sunday evening, March 9th at 7:00. 114 productions (42 musicals, 72 plays) were adjudicated in 2013. Thirty-three community theater companies participated in WATCH adjudication.

Two musicals received five awards, Camelot by 2nd Star Productions and Ragtime by Kensington Arts Theatre. Two plays received four awards, The Pillowman by Silver Spring Stage and Red by the Elden Street Players. Kensington Arts Theatre received the most awards, a total of seven for their productions of Ragtime and Next to Normal. Colonial Players was the only theater company to receive awards for three separate productions, 1776, Shipwrecked and Trying.

Winners for outstanding technical achievements.

Outstanding Set Design in a Musical (TIE)

  • Jared Davis, Avenue Q, Dominion Stage
  • Jane B. Wingard, Camelot, 2nd Star Productions

Outstanding Set Design in a Play

  • John Downing and Bill Glikbarg, Twentieth Century, Little Theatre of Alexandria

Outstanding Set Construction in a Musical

  • Hector Lorenzini, Avenue Q, Dominion Stage

Outstanding Set Construction in a Play

  • Richard Gilpin and Zachary Ball, Brighton Beach Memoirs, Port Tobacco Players

Outstanding Set Painting in a Musical

  • Jane B. Wingard, Camelot, 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play

  • Mary Speed and Brian Garrison, Red, Elden Street Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical

  • Jane B. Wingard and Gail Bagaria, Camelot, 2nd Star Productions

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play

  • Paul Hennesy and Mike Mattheisen, Is He Dead?, Providence Players of Fairfax

Outstanding Properties in a Musical

  • Joanne D. Wilson, Camelot, 2nd Star Productions

Outstanding Properties in a Play

  • Susan d. Garvey, Red, Elden Street Players

Outstanding Lighting Design in a Musical

  • Tommy Scott, Fiddler on the Roof, Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Play

  • Ken and Patti Crowley, 33 Variations, Little Theatre of Alexandria

Outstanding Sound Design in a Musical

  • Kevin DeMine, Avenue Q, Dominion Stage

Outstanding Sound Design in a Play

  • Sean Doyle, Shiloh Rules, Port City Playhouse

Outstanding Costume Design in a Musical

  • Linda Swann, Camelot, 2nd Star Productions

Outstanding Costume Design in a Play

  • Mary Wakefield, The Tempest, Rockville Little Theatre

Outstanding Makeup Design in a Musical

  • Shemika Berry, The Wiz, Tantallon Community Players

Outstanding Makeup Design in a Play

  • Sally Cusenza, The Pillowman, Silver Spring Stage

Outstanding Hair Design in a Musical

  • Beverly Hill van Joolen, 1776, Colonial Players of Annapolis

Outstanding Hair Design in a Play

  • Rachel Royall, Life with Father, Aldersgate Churtch Community Theatre

Outstanding Special Effects

  • Joshua McKerrow, Kat McKerrow, Maya Wilcox, The Lieutenant of Inishmore, Laurel Mill Playhouse

Winners for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical

  • Lydia Kivrak as ‘Grandma Tzeitel’, Fiddler on the Roof, Port Tobacco Players

Outstanding cameo in a play

  • Jeffrey Gangwisch as ‘James’, The Lieutenant of Inishmore, Laurel Mill Playhouse

Outstanding featured actress in a musical

  • Eben K. Logan as ‘Sarah’, Ragtime, Kensington Arts Theatre

Outstanding featured actor in a musical

  • Ryan Burke as ‘Dan’, Next to Normal, Kensington Arts Theatre

Outstanding featured actress in a play

  • Christina Enoch Kemmerer as ‘Player #1′, Shipwrecked, Colonial Players of Annapolis

Outstanding featured actor in a play (TIE)

  • Chris Daileader as ‘Michal’, The Pillowman, Silver Spring Stage
  • Robert Tucker as ‘Player #2′, Shipwrecked, Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical

  • Emily Zickler as ‘Diana’, Next to Normal, Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actor in a musical

  • Sayne-Kharyi Lewis as ‘Colehouse Walker’, Ragtime, Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actress in a play (TIE)

  • Karen Grim as ‘Sarah Schorr’, Trying, Colonial Players of Annapolis
  • Mary-Anne Sullivan as ‘Dr. Katherine Brandt’, 33 Variations, Reston Community Players

Outstanding lead actor in a play

  • Chad W. Fornwalt as ‘Katurian’, The Pillowman, Silver Spring Stage

Winners for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography

  • William T. Fleming, The Pillowman, Silver Spring Stage

Outstanding Choreography

  • Darnell Morris and Eben K. Logan, Ragtime, Kensington Arts Theatre

Outstanding Music Direction

  • Mayumi B. Griffie, Ragtime, Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Musical

  • Evan Hoffmann, Caroline or Change, Elden Street Players

Outstanding Direction of a Play

  • Gloria DuGan, Red, Elden Street Players

Outstanding Musical

  • Ragtime, Kensington Arts Theatre

Outstanding Play

  • Red, Elden Street Players

Wins sorted by theatre and show.

2nd Star Productions

  • Camelot
    • Outstanding Costume Design in a Musical, Linda Swann
    • Outstanding Properties in a Musical, Joanne D. Wilson
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Jane B. Wingard and Gail Bagaria
    • Outstanding Set Design in a Musical, Jane B. Wingard
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Jane B. Wingard

Aldersgate Church Community Theatre

  • Life with Father
    • Outstanding Hair Design in a Play, Rachel Royall

Colonial Players

  • 1776
    • Outstanding Hair Design in a Musical, Beverly Hill van Joolen
  • Shipwrecked
    • Outstanding Featured Actor in a Play, Robert Tucker as “Player #2″
    • Outstanding Featured Actress in a Play, Christina Enoch Kremmerer as “Player #1″
  • Trying
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Karen Grim as “Sarah Schorr”

Dominion Stage

  • Avenue Q
    • Outstanding Set Construction in a Musical, Hector Lorenzini
    • Outstanding Set Design in a Musical, Jared Davis
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Kevin DeMine

Elden Street Players

  • Caroline or Change
    • Outstanding Direction of a Musical, Evan Hoffmann
  • Red
    • Outstanding Direction of a Play, Gloria DuGan
    • Outstanding Play
    • Outstanding Properties in a Play, Susan d. Garvey
    • Outstanding Set Painting in a Play, Mary Speed

Kensington Arts Theatre

  • Next to Normal
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Ryan Burke as “Dan”
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Emily Zickler as “Diana”
  • Ragtime
    • Outstanding Choreography, Darnell Morris & Eben K. Logan
    • Outstanding Featured Actress in a Musical, Eben K. Logan as “Sarah”
    • Outstanding Lead Actor in a Musical, Sayne-Kharyi Lewis as “Colehouse Walker”
    • Outstanding Music Direction, Mayumi B. Griffie
    • Outstanding Musical

Laurel Mill Playhouse

  • The Lieutenant of Inishmore
    • Outstanding Cameo in a Play, Jeffrey Gangwisch as “James”
    • Outstanding Special Effects, Joshua McKerrow et al

Little Theatre Of Alexandria

  • 33 Variations
    • Outstanding Light Design in a Play, Ken & Patti Crowley
  • Twentieth Century
    • Outstanding Set Design in a Play, John Downing & Bill Glikbarg

Port City Playhouse

  • Shiloh Rules
    • Outstanding Sound Design in a Play, Sean Doyle

Port Tobacco Players

  • Brighton Beach Memoirs
    • Outstanding Set Construction in a Play, Richard Gilpin & Zachary Ball
  • Fiddler on the Roof
    • Outstanding Cameo in a Musical, Lydia Kivrak as “Grandma Tzeitel”
    • Outstanding Light Design in a Musical, Tommy Scott

Providence Players

  • Is He Dead?
    • Outstanding Set Decoration in a Play, Paul Hennesy & Mike Mattheisen

Reston Community Players

  • 33 Variations
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Mary-Anne Sullivan as “Dr. Katherine Brandt”

Rockville Little Theatre

  • The Tempest
    • Outstanding Costume Design in a Play, Mary Wakefield

Silver Spring Stage

  • The Pillowman
    • Outstanding Featured Actor in a Play, Chris Daileader as “Michal”
    • Outstanding Lead Actor in a Play, Chad W. Fornwalt as “Katurian”
    • Outstanding Makeup Design in a Play, Sally Cusenza
    • Outstanding Stage Combat Choreography, William T. Fleming

Tantallon Community Theatre

  • The Wiz
    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Shemika Berry

This article can be linked to as: http://showbizradio.com/go/9986.

Comments are closed.